Her sektörün kendisine göre profesyonellik anlayışı vardır. İş sektörünün profesyonel yaklaşımı bazı kurallar ortaya çıkarmıştır. Fakat dijital ajans dünyasında bazı altın kurallar vardır ki, profesyonel yaklaşımı biraz daha farklılaştırır.

İlk önce özgünlük ve özgüven başlangıcına oturtmak gerekiyor. Yaptığınız işin başka örneklerinin olmaması işin size özgün olduğunu gösterir. Özgünlüğü yakalayacağını hedeflemekse, özgüvenden meydana gelir. Özgüven ile işi yapabileceğine inanmak, kendiliğinden özgünlüğü getirecektir.

İşinizin ilk adımlarını attığınıza göre, özgünlük size ve etrafınızdakilere algıyı değiştirecek sonuçlar çıkaracaktır. Bir nevi farkındalık esası diyebiliriz. Yeteneklerinizi sergilemek için bu basamak en ağır basan kısmıdır.

Farkındalığınızı sergileyeme başladıktan sonra yol haritası çizmek kalır. Dijital dünyanın birçok pattern’i olduğuna göre yol haritanızda size özgü olacaktır. Yabancıların söylediği pattern’i biz strateji olarak yorumlayalım. Buraya kadar özetleyecek olursak, özgünlük-özgüven-farkındalık ve yol haritası işin başlangıcını geçtiğimizi gösterir.

Yol haritasından sonra Deadline ve teslimata giden iş akışı, kaliteyi arttırdığımız kısımdır. Yapabileceğimiz işin süresini biz belirleriz. Fakat belirlenen sürenin aksamaması, sizin profesyonelliğinizin göstergesidir. İşin hızlı çıkması değil, söz verilen tarihte çıkması profesyonel olduğunuza kanıttır.

Karşı tarafın hayalini gerçekleştirecek kişi sizseniz, vaat ettiğiniz maddeler realist olmak zorundadır. Aksi takdirde diğer basamaklar çöker.

Üstelik karşı tarafın hayalini gerçekleştirmek, sizin o işe önem verdiğinizi karşıya göstermez. O yüzden işinize önem verdiğinizi gösteren geri dönüşler yapmanız gerekiyor. İlgilendiğiniz konu üzerinde, doğru veya yanlış olduğuna dair teyitler almanız gerekir.

Artık neredeyse müşteriyle veya karşınızdaki talep eden kişiyle iletişiminiz şimdilik koptu. Çünkü üretim aşaması devreye girmiştir. Üretim safhasına gelince, kararlılık ve özverili çalışmak bu aşamayı olmazsa olmaz kurallar haline getirir. Özverili çalışma yapmazsanız, diğer maddelerde olan başarınız çöpe gidecektir. Üstelik geri dönüşü olmayan bir zaman dilimini de harcamış olursunuz.

Diyelim ki, bu çalışma kısmında üretiminizi de hakkını vererek bitirdiniz. İşte bundan sonra biraz kelimelere biraz da beden diline giriyor. İşinizi bitirdiğinizi doğru kelimelerle anlatmaz ve biraz ukalalık yaparsanız, emekler boşa gider. Özgün olduğunuzu ve en iyisini yaptığınızı hoşgörü ile anlatmak altın kuraldır.

Aldığınız bütün riskleri, analizini yaparak başarıyla bitirdiyseniz, bir sonraki işinizde risk alma korkunuz daha bastırılmış olacaktır. Çünkü siz biraz daha profesyonelliğe doğru ilerlemiş oluyorsunuz. Risk analizini doğru yönetiyorsunuz. Profesyonellik budur.