Önce gelişimin tanımını yapmak gerekiyor. Yönetim biçimini belirledikten sonra küçük dokunuşlarla lider şirketi yaratırsınız.

Gelişmeye açık olmak, geleneksel çizgilerden uzaklaşmakla beraber sizin diğer şirketlerden farkınızı ortaya koymanız kendiliğinden gelişecektir. Eğer önünüze gelen teklif, geleneksel çizgilerdeyse onaylanmaması gerekir. Tabi ki her zaman değil.

Başarılı bir lider getirmek, şirketinizi lider konuma getireceği anlamı da taşımaz. Tecrübeye dayalı ve sektör analizi bu işin altın kuralları arasındadır.

Kontrol mekanizmasını elinizde tutmanız, ekibinize güvenmeniz ve şirketin yüzünün doğru seçilmesi aslında işinizin içeriğinden daha önemli hale gelmiştir.

Belirsizlikten uzak durulması gerekmektedir. Tasarımsal çizgileriniz net olmalı ve kreatif analizlerle sunum yapmanız gerekmektedir. O yüzden netlik her zaman kazandırır ve liderliğe doğru ilerlersiniz.

Ofisinize gelenleri karşılama biçiminiz bile bu ilerleme de önemlidir. Değişimler küçük yada büyük bazı alışkanlıklarımızı farklı yönde etkileyecektir. Piyasadaki rakiplerinizi takip etmeniz ve onların geliştirdiği stratejileri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Müşteri diyaloğu geri dönüşleriniz ve liderliğe gidişinizde kendinize çizeceğiniz yol için nerede olduğunuzu anlayacak sistematik veriler verdirecektir sizlere.

Ekibinizi takımlar haline bölmenizde fayda vardır. Özellikle ekipleri birbirleriyle yarıştırmalı ve kaybedene ceza değil, kazanana ödül verdirmelisiniz. Öncü firma oluşturmak için kişisel riskleri aldırmanız gerekir. Bu iş sadece dijital ajans gözüyle bakanlarda değil, herkes de olmalıdır. Fakat biz işimiz gereği, firmalara bu bakış açısını kazandırmaya çalışıyoruz. Kurumsal kimlik oluşturmak, tasarımı ve siteyi yapmak ile bitmez.

Başka sektörden ve etrafınızdan olan insanları sürece dahil edin. Farklı bakış açısını kazanmak için dışarıdan bir göze ihtiyacınız vardır.

Kazanılan başarıları azıcık duyurun. Üstelik büyüdüğünüzü ve liderliğe geldiğinizi hikayelerle anlatın. Sıfırdan zirveye giden hikayeler herkesin hoşuna gider.

SANDE IMAGE olarak, sizlere verdiğimiz incelik duygusunu, şeffaflık perdesinden sunuyoruz. Sadece teknik işlerinizi çözmek için değil, hikayenizden bir parça ortaklık duygusu yaşamak için de çalışıyoruz. Lider olabilmek için, verilen her tavsiyenin kendimiz için uygulandığından emin olabilirsiniz. Lider yapmak, zirveye tek başına yürüyerek olmaz.

Stratejik ortaklık diyebiliriz. Kurumsal kimlikten ve hayal edilenden bir adım öte…