Şimdi diyelim ki farklı iki konuyu içeren bir iş yapıyorsunuz. Ve içeriğinizin birlikte anılması için beğendiğiniz iki konu için araştırma yaptınız ve birleştirmek istiyorsunuz. Bununla ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

İşinizi yeni markalaştırmaya karar verdiniz ve blog tutmanız gerekiyor. Yada yeni bir şirket satın aldınız ve kendi blogunuza eklemek istiyorsunuz. Hatta şu bile olabilir, SEO gücü yüksek bir alan adı yani domain aldınız, eski SEO gücü düşük markanıza katmak istiyorsunuz. Ve aktarma aşamasında da organik olmasını istiyorsunuz.

İşte şimdi ilk adım ile fikir verelim.

İki blogun birleşmesi için öncelikle eskilere dair bütün verileri yedeklemeniz gerekiyor. Yedek almadığınıza pişman olacağınız bir sonuç çıkabilir.

Diyelim ki, insanların genellikle kullandığı WordPress yani WP alt yapılı iki blogu birleştirmek istediniz. İlk karşılaşacağınız sorun, menüler ve etiketlerin aynı isimle olmasından dolayı çakışma ortaya çıkacaktır.

Çalışan ve çakışacağınızı düşündüğünüz menüleri ve etiketleri boş vaktinizde ayırın.

**

Farklı iki blogu veya iki farklı içeriği birleştirirken, içerik giren kullanıcıların alışkanlıklarını dikkate almanız gerekiyor. Özellikle birleştirmeye karar verdiğiniz içeriklerin kullanıcı alışkanlıkları varsa, radikal karar alarak bir anda kesinti yapmamanızı öneririz.

Hatta eski yazarların içeriklerini inceledikten sonra silme işlemi yapmadan, yeni içerik üreten kullanıcıyı eskilere sevdirmelisiniz.

İkinci tercihiniz, büyük olasılıkla sizin için en çok tercih edilen seçenek olan benzersiz kullanıcılar oluşturmak olacaktır.

Amaçlarımız için, mevcut blog’unuzla birleştirmek için alakalı bir blog satın aldığınızı varsayalım. “Birleştirme” veya başka bir şey içeriği var olan bloga yeni bir kullanıcı eklemeniz gerekir. Kullanıcılar> Yeni Kullanıcı’ya gidin. Atanmış rol bu aşamada önemsizdir. Çünkü muhtemelen silebilirsiniz hatta sileceksinizdir.

İçerik değiştirme
Artık aktarmaları ve birleştirmeleri yaptığınızı farz edelim. Artık ortaya çıkan ürün her ne olursa olsun, değerlendirme sürecine girmesi gerekiyor. Çünkü kimyasal tepkime gibi düşünmekte fayda olacaktır. Ürün artı ürün eşittir ürün. Sentezimiz organik olmalıdır.
O yüzden bu konuda iddiamızı sürdürüyoruz. Elimizdeki verilerden en iyisini çıkartmayı biliyoruz. Veri analizi konusunda sizlere de yardımcı olmayı isteriz.