Çevreyle ilgileniyor ve yeni ortamlar yaratmanın farklı yaklaşım amacı olduğunu düşünüyorsanız, yolunuz mutlaka iç mimari çalışmalardan geçmektedir.

Yaratıcı bir gözle etrafınıza bakarsanız, değişikliklerinizi evinize uygularsanız ve sık sık arkadaşlarınıza kendi dokunuşlarınızla sunum yapmak için yapmanız gereken değişiklikleri önermiş olursanız, belki de iç mimaride ve tasarımda bir kariyer düşünmelisiniz.

Bu alandaki uzmanlar, orada gerçekleşen insan faaliyetine uyum sağlamak için alanı verimli bir şekilde idare etmektedir. Yaratıcı çözümlerle, kullanıcı deneyimini ve alan işlevselliğini artırmak için yapılı çevreyi optimize eder. Bunlar, estetik ve materyallerin, ürünlerin, dokuların, kumaşların, renklerin, aydınlatmanın ve belirli ortamların atmosferi ve ruh halinin yaratılmasına yol açan diğer faktörlerin anlaşılmasıyla ilgili keskin bir bilgi ile birleştiriyorlar.

Mimari açıdan, çeşitli binaların iç mekanlarının, onları kullanan insanların ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını ve değişen ihtiyaçları karşılamak için yapısal değişiklikleri nasıl uygulayacaklarını bilmeliler. Örneğin, bir hastane modern bir ofis bloğuna dönüştürülürse, revize edilmiş yapı işlevlerinin planlandığı gibi düzenlenmesinden ve bunların tasarlanmasından sorumludurlar. SANDE IMAGE olarak, biz firmanıza sadece kurumsal kimlik ve site tasarımı yapmıyoruz. Çalışacağınız ortamın nasıl olması gerektiğine dair sizden gelen bilgiler dahilinde ofisinize can veriyoruz.

İç mimarlık ve tasarım uygulayıcıları aslında ne yapar?

Mevcut bir alanda yapılan değişiklikler (genellikle yenileme olarak adlandırılır) veya tamamen yeni bir yapı için bir tasarım, projeler üzerinden çalışılır.

Konsept tasarımı için mutlaka mobilya firmasıyla özel çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda mutlaka iş birliği yaptığımız mobilya firmaları vardır. Kaldı ki, mobilyaları sıfırdan da tasarlayabiliriz.

Ayrıca önerilerini müşteriye sunmalı ve satıcılar, müteahhitler, taşeronlar ve araştırmacılar da dahil olmak üzere bir dizi diğer menfaat sahipleri ile ilişkiler kurmalı ve sürdürmelidirler.

Kapsamlı bir iş profili sunmak zor olsa da, genellikle aşağıdakileri içerir:

 • Müşterilerin, meslektaşların, müteahhitlerin ve taşeronların ortaklaşa “değişiklik” olarak bilinen projenin gerekliliklerini tartışmak
 • Kısa metinde belirtilen yöntemlerin ve materyallerin alanın gereksinimlerini en başarılı şekilde karşılayacaklarını planlama
 • Projenin belirli aşamaları tamamlandığında doğru bir çizelgenin sağlanması
 • Projenin tamamı için doğru maliyetin sağlanması
 • Proje etrafında araştırmak ve müşteriyle tartışmak için eskiz örnekleri sağlamak
 • Alan için çalışan tasarımlar, modeller ve planlar oluşturmak için endüstri yazılımını kullanma
 • Tedarikçilerden proje için gerekli olan armatür, mobilya, aydınlatma ve dekorasyon malzemeleri
 • Maliyet ve zamanlama konusunu tartışmak ve kabul etmek için miktar araştırmacılarıyla yakın çalışma
 • Mimarların, diğer tasarım uzmanlarının ve müteahhitlerin erken bir aşamada herhangi bir potansiyel problem oluşturması için çalışmak
 • Tasarımın yapılmasını sağlamak için inşaat ekibi ile birlikte çalışılmaktadır.
 • Projenin eksiksiz olmasını sağlamak için projenin konseptten tamamlanmasına hatta denetlenmesi kadar geçen zamanında bütçe için önemi göz önünde bulundurulur.