Pazarlama ile dijital pazarlama arasında ciddi farklılıklar vardır. Dijital dünya geliştikçe pazarlamanın değişeceğinden şüphemiz yoktur. Reklam vermek artık eskisi çözüm değildir. Mutlaka gelişen dünyayı takip etmeniz ve gelişen dünyaya göre bir yol çizmeniz gerekmektedir.

Harcanacak zaman ve bütçeyi önceden belirlemek, ve onların nerede kullanılacağını bilmek size avantaj sağlayacaktır.

Blog açmak altın kuraldır. Blog sayfası açmak aslında bir nevi her yazınızda basın açıklaması gücüne ulaşmak gibidir. Fakat başlangıçta hayal edilen noktada değildir. Pek çok insan ve firma başlangıç seviyesindeyken bu blog macerasından vazgeçerler. En büyük kaybeden blog işini 6 ay önceden pes edenler oluşturmaktadır. 1 yıl içerisinde aktif blog sayfası kullananlar, Google amcamızın en sevdiği profili oluşturdukları için, ön sıralardan yerlerini alacaklardır.

Blog, sadece bilgi vermek için değil, elde ettiğiniz kitleye duyuru yapmak amacıyla da yada reklam amacıyla da kullanılır. Önemli nokta sadece doğru zamanda doğru bilgiyi vermektir. Her içerik her zaman doğru olmaz. Fakat doğru olması için kişileri çekebilir. O yüzdendir ki blog bakış açınız geniş olsun.

Blog gücünü takip eden basamak sosyal medyadır.

Fakat her sosyal medya her zaman sizin profilinize uygun değildir. Firmanızın illa snapchat hesabı olması gerekmiyor. Fakat şirketinizin, yayın temelli bir yapılanması varsa mutlaka olması gerekmektedir.

Yani her sosyal medya sizi yansıtmayacaktır.

Sosyal medya macerası da blog gibidir. Bulunduğunuz mecranın ya kitlesi ve eğitim düzeyi sizin markanıza algı yönetiminde pay sahibi olacaktır. O yüzden burada sabırlı olmak, blog gibi değildir. Her önüne gelenin katılabileceği duruma göre, blogdan daha başarısız olabilirsiniz. Çünkü bloglar arayana özel karşılama yapar. Her önüne gelen blogunuzu ziyaret etmez.

Sosyal medya öyle değildir. Her önüne gelen ziyaret edebilir.

Dijital pazarlamanın algı kısmını geçtik, bu sefer sizi barındıran ev sahipliği yapan partnerlerinize göre davranmanız gerekenler karşınıza çıkar. Örneğin Google algoritması kandırılmaya gelmez. Kandırdığınızı sanırsınız ama mutlaka tuzağa düşersiniz. Google sizin sadece ne kadar uzun süre katkıda bulunduğunuza bakar. Yani SEO kasmak diye tabir edilen tekniklerin hepsi yalandır. Spamdan uzak durun. İçinizden geleni yazın.

Sizi güçlü yapan kelimelerinizdir. Bu ise SANDE IMAGE işidir.