Animasyon geçmişi, hepsi eğlenceli ve oyun gibi görünebilir ve öyleyse de, aynı zamanda, çalışmalarınızı ve kritik gözlemleme gözünüzü iyileştirmek için çok şey öğreneceğiniz bir şeydir. Disney’in animasyonu icat ettiği ortak bilginin ötesinde, animasyon geçmişi hakkında bilgi edinmek önemlidir ve bu animasyon kesinlikle çocuklar değildir. Çünkü biz büyük firmalara ve reklamlarda bazı anlatacağımız hikayelerde animasyon kullanıyoruz. SANDE IMAGE, Ankara reklam ajansı olmanın ötesinde, animasyon ile çocuklardan büyüklere kadar derdimizi anlattığımız sihirli bir araç olarak görüyoruz animasyon filmleri. 3D modelleme yapma aşkımız, animasyona olan sevgimizden gelmektedir.

Ancak bugün animasyon geçmişi bana nasıl yardımcı olabilir? İyi soru! Animasyon geçmişi bugün birçok yönden size yardımcı olabilir, dolayısıyla bu makaleyi yazıyorum. Bence en önemlisidir, ancak kendi eserinizin ve karikatürünüzün ötesine uzanan daha geniş bir dünyaya bakma yeteneğidir.

Animasyon film olmadan da olmazdı ve film tarihine çok benzeyen, animasyon yapılmadan önce animasyon yapmaya karar veren insanlar vardı. Popüler bir örnek, Disney’i The Old Mill ile bir sonraki seviyeye gerçekten götüren Nine Old Men adlı Disney’dir ve gerçekçiliği karikatürlerle harmanlayan bir animasyon stilini kendi başına cilalamış ve cilalamışlardır.

Yaşlı adamların yaptıklarını incelemek, onlarca yıldan beri sayısız başkaları tarafından kullanılan farklı teknikler hakkında fikir verecektir. Köklerine geri götürmek, işlerin yapıldığı şekilde yapılmasının nedenini anlamanın harika bir yoludur. Animasyon hakkında çok sevdiğim şeylerden biri de bu, gün geçtikçe gelişiyor.

Animasyonlar yaratmak için tamamen yeni, başarılı, iyi görünümlü bir yol vardı. Kim olduğunuza bağlı olarak çeşitli nedenlerle bilgisayar animasyonu yeni norm haline geldi.

İnsanlar, animasyonu belirli bir şekilde işleyen kurallar bulmuşlardır ve bu kuralları bilmek, onları kırmaktan başka bir sebep değilse çok önemlidir. Renklerin dünyası herkesi etkiler. Biz ekip olarak zaten uyumlu renkleri birleştirerek, hikayeye gidişi tek tek inceliyoruz. Kamera alıp video çekmek yerine, renklerin gücünü kullanarak bir animasyon yapmayı tercih ederiz. Üstelik sadece yapmak yeterli değildir, doğru anlatılması gerekir. O yüzden yaptığımız işin mutlaka ve mutlaka tarihini bilmemiz gerekir. Sizin içinde bu önemlidir.

Animasyon geçmişi, animatörler ve film yapımcıları olarak kendimizi şımartmamız gereken bir şey; çünkü her şeyi bilmek güzel, ama sürekli ve etkileyici bir sanat biçimine giriyoruz. Animasyon geçmişi baştan itibaren kronikleştirildi, bu geçerli olan ender sanat formlarından biridir. Değişikliğin ve kaymanın farkındayız ve filmler yapıyor ve animasyon yapıyoruz, çünkü animasyon manzarasını değiştiriyoruz.

Siz de animasyon filmlerimizle ve 3d modelleme işlerimizle tanışmak ister misiniz? Belki animasyon tarihine beraber biz bırakabiliriz.