3D animasyon, dijital ortamda üç boyutlu hareketli görüntüler oluşturma işlemidir. 3B modellerin veya nesnelerin özenle oluşturulması, bu oluşturulan modellere animasyon veya hareket verilerek oluşturulan resim dizilerini dışa aktarma işlemidir. Bu tamamen nesnelerin işlenmesi için kullanılan tekniğe dayanmaktadır. 3B oluşturma prosedürü sırayla üç ana bölüme ayrılır. Bunlar; modelleme, kaplama, animasyon ve görüntü oluşturmadır.

 

3D ve 2D Animasyon Arasında Karar Verme:

Bireyin görsel tercihleri, 3B ve 2B animasyon arasında karar vermesine yardımcı olmak için  önemli bir rol oynar. Projenin süresi, hedef kitle ve bütçe gibi bireyin animasyon seçimini  etkileyen diğer bazı faktörler de vardır. Animasyon tercihi yapmadan önce oluşturmayı umduğunuz nihai video, elde etmek istediğiniz hedefler ve videonuzla ulaşmak istediğiniz kitle hakkında çok net bir fikir sahibi olmak gerekir. Bunlar 2B veya 3B Animasyon yaratma kararınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

İşte animasyonda kullanılan farklı teknikler; 2D Animasyon (Vektör Tabanlı), 3D Animasyon. (CGI, Bilgisayar Animasyonu), Hareketli Grafik (Tipografi, Hareketli Logolar), Stopmotion (Claymation, Cut-Out’lar).

Görsel zenginlik olarak, başka hiçbir medya muhtemelen 3D animasyonların gücüyle eşleşemez. 3D teknolojisi çok yakın zamanda hayatımıza girdi, buna rağmen çok hızlı bir şekilde yükseliyor ve kendi kullanım alanlarını yaratıyor. Birçok genç insan bu alandaki yaratıcı fikirleriyle kendilerini gösteriyor ve yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Animasyon endüstrisi, hayal gücünü ve yaratıcılığını hayata geçirmeyi seven insanlar için harika bir ortamdır.

 

3D’nin avantajları:

3D animasyonlar çok daha gerçekçi ve heyecan vericidir.

Her gün yeni teknolojiler geliştiriliyoruz ve izleme deneyimini çok hızlı bir şekilde katlanarak daha iyi ve ilginç hale getiriyoruz.

Belirli bir proje için yapılmış 3B modeller gelecekteki projeler için tekrar tekrar kullanılabilir. Bu, bir 3D animasyon stüdyosu için yıllar içindeki üretim maliyetini düşürür ve müşterisine daha uygun fiyatlara hizmet verebilir.

Oyunlara ve animasyon filmlere duyulan ilginin artması, bu pazarın ana itici güçlerinden biridir. Son on yıllardaki en büyük büyüme eğilimlerinden biri, animasyonlu içeriklerin üretilmesinde olmuştur.

Her sektörde ve her iş dalında kendine yer bulan animasyon teknolojisi hayatımızı kolaylaştırmaya hızla devam etmektedir.