2 boyutlu animasyon nedir? 2 boyutlu reklam filmlerinin avantajları nelerdir? 2 boyutlu animasyonların maliyet – etkileşim performansı nasıldır? Bu soruların cevaplarına ayrıntıya girmeden değineceğiz.

 

Öncelikle 2 boyutlu (2d animation) animasyon nedir sorusunun cevabıyla başlayalım. 2 boyutlu animasyonlar 2 boyutlu düzlem üzerinde hareket eden grafiklerden oluşan animasyon tekniğidir. Biraz daha açmak gerekirse, derinlik algısı ve hacim kavramının olmadığı, gerçek hayata dair fizik kurallarının çok önemsenmediği bir animasyon tekniğidir. 2d (2 boyutlu) animasyonlar gündelik hayatta sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli sebebi bir konu anlatımında kullanılacak en sade yöntem olmasıdır. 2 boyutlu (2d) animasyonlar çok sade ve anlaşılır bir tasarım dili sunar. Gereksiz ayrıntılarla gözü yormaz ve yapımı diğer animasyon tekniklerine nispeten daha kısa sürer. Yine tabii diğer animasyon tekniklerine göre daha uygun fiyatlıdır.

 

Peki 2 boyutlu animasyonların avantajları nelerdir? 2 boyutlu animasyonlar 3 boyutlu animasyon tekniğine veya gerçek çekim bir reklam filmine göre çok daha kısa sürede hazırlanabilir. 2 boyutlu animasyonların hızlı ve pratik bir şekilde hayata geçirilmesi hem zaman tasarrufu sağlarken hem de maliyet avantajını yanında getirir. 2 boyutlu animasyonlarda hayal gücünün sınırları zorlanabilir, tüm fizik kanunları çiğnenebilir ve en sıra dışı işler hayata geçirilebilir.

 

2 boyutlu animasyonların hızlı üretilebilmesi ve bu hızlı üretimin maliyetlere olumlu yansımasından bahsetmiştik. Elbette videonun hangi sektöre ve hangi amaçla kullanılacağı bu noktada çok çok önemli. Fakat biz sektörümüz ve kullanacağımız mecra olarak 2 boyutlu animasyonun uygun olduğuna kanaat getirdiğimizi farz ediyoruz. Bu noktada 2 boyutlu animasyonlar çok yalın bir anlatım diline sahiptir, konuyu görsellikle dağıtmadan odağı sürekli anlatımda tutar. Konu ile ilgili sempati uyandırır ve anlatılanın içselleştirilmesini kolaylaştırır.

 

Bu noktada Sande, sektördeki tüm yeni teknoloji ve yeni teknikleri yakından takip ederek hem hız hem kalite anlamında sektörde liderliği sürdürmektedir. 2 boyutlu animasyonlara yeni teknolojilerin ışığında alışılmışın dışına çıkarak 2 boyutlu düzlemde 3 boyut algısı yaratarak çok farklı işler ortaya koymaktadır. Tabii ki animasyon bir videonun temelinde grafik tasarım yetisi yatar. Grafik tasarım yetisinin zayıf olması elbette animasyonun kalitesini de aşılara çekecektir. Sande tasarımdan aldığı güçle projelerini hayata geçirmektedir.